Просвітницько-виховний

У Києві відбувся круглий стіл «Запобігання дитячій злочинності та злочинам проти дітей»

21 вересня у Києві представники влади та громадськості обговорювали методи запобігання дитячій злочинності та злочинам проти дітей. Захід проводився в  рамках Програми правового виховання дітей, ініційованої Центром розвитку суспільства.

В роботі круглого столу у Києві взяли участь:

Юрій Павленко — Уповноважений Президента України з прав дитини;

Аксана Філіпішина — представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності;

Олексій Лазаренко — начальник Управління кримінальної міліції у справах дітей МВС;

Лариса Денисенко — адвокат, а також представники Ради суддів України, Міністерства Юстиції, Інституту інновацій та змісту освіти, Київської міської держадміністрації, Харківської обласної держадміністрації, Харківської міської ради,  благодійних фондів, ЗМІ та громадських об’єднань .

Проблема дитячої злочинності сьогодні стоїть як ніколи гостро. Статистика показує, що 30% злочинів в Україні скоюють саме неповнолітні. 26% юнаків-випускників шкіл-інтернатів поповнюють лави засуджених. Багато злочинів скоюють дорослі  із залученням неповнолітніх, щоб уникнути відповідальності.

Водночас правова освіта як дітей, так і їх батьків залишає бажати кращого. Нещодавно у Львові 16-річний школяр повідомив міліцію про нібито замінування трьох супермаркетів та залізничного вокзалу. Як пояснив юнак, він зробив це, щоб розважитись та помститись батьку, який пішов з сім’ї. Хлопець не знав, що за таку витівку йому тепер загрожує до 8 років ув’язнення.

Галина Палійчук

«Діти часто не розуміють, які закони і принципи керують цим суспільством. Щодня вони вступають у правовідносини, але при цьому не розуміють, що таке право. Ми маємо вирішити, як навчити дітей так, щоб вони знали свої права і користувалися ними, були правосвідомими, мали правову культуру, але при цьому щоб це було їм на благо. Я проводила майстер-класи для дітей у школах і побачила, що діти плутаються в самому понятті «права дитини», вони не знають, до кого звертатися у разі проблеми. А ті навчальні матеріали, що зараз є в школах, написані не зовсім доступною для дітей мовою», — вважає юрист, координатор Програми правового виховання дітей Галина Палійчук.

Українські діти, підлітки й молодь традиційно вирізняються дуже умовним орієнтуванням у правовій сфері, не мають досвіду самостійного вивчення законів. Негативні наслідки цього демонструє невтішна статистика, адже передумовою виникнення злочинності зазвичай стає саме непоінформованість населення, дефіцит інформації про поняття, причини та наслідки злочинів.

Про серйозність  ситуації свідчать і цифри, наведені начальником Управління кримінальної міліції у справах дітей МВС Олексієм Лазаренко.

Олексій Лазаренко

«За вчинення правопорушень до органів внутрішніх справ у 2012 році було доставлено більше 19 тисяч неповнолітніх. В основному вони скоюють крадіжки (68%), а також пограбування, шахрайства та розбої. У 2012 р. також зафіксовано 2,2 тисячі випадків вчинення насильства в сім’ї з боку батьків. Також і діти часто вчиняють насильство, зокрема, психологічне та фізичне щодо людей похилого віку. Для профілактики правопорушень потрібно застосовувати в тому числі ігрові моменти, як в "Кримінальному кодексі для дітей". В такій формі це значно доступніше для дітей», — повідомив Олексій Лазаренко.

На круглому столі відбулася презентація навчального посібника «Кримінальний кодекс для дітей» (автор — Галина Палійчук. У ньому розглядаються ті злочини, відповідальність за які несуть неповнолітні. Складні поняття закону в підручнику викладено в простій, зрозумілій дітям формі та яскраво проілюстровано. Злочинцями у книжці виступають відомі усім кіт Базиліо, лисиця Аліса, Карабас-Барабас, Дуремар, а жертвами — Буратіно, Мальвіна, П’єро.

alt

Перший наклад посібника видав Видавничий дім «Козаки» за сприяння Благодійного фонду імені Юрія Кравченка. Видання отримало схвалення Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України для використання у загальноосвітніх навчальних закладах.

Гості круглого столу, які мали можливість ознайомитись з посібником, позитивно відгукнулись про його застосування у навчанні дітей.

Юрій Павленко

«Ця ініціатива є вчасна і надзвичайно важлива. Бо проблема знання дітьми своїх прав, вміння користуватися ними, розуміння дорослими права дитини — є дуже актуальними. Той підручник, а точніше збірка документів 1998 р., яка є зараз в школах, очевидно не відповідає потребам і запитам дітей, небезпекам і ризикам, які є навколо них. Президентом України також ставиться завдання щодо правоосвітньої та правовиховної роботи з дітьми, спрямованої на підвищення рівня їх правових знань. Тому я з задоволенням підтримую цю ініціативу і готовий сприяти в промоції цієї програми і "Кримінального кодексу для дітей"», — сказав Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко.

Свою підтримку Програмі висловила і представник Уповноваженої Верховної Ради України з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпишина.

Аксана Філіпишина

«В Україні зростає кількість дітей, які повторно скоюють правопорушення. Економічні умови більшості сімей не дозволяють на належному рівні забезпечити дозвілля дітей, тому діти йдуть на вулиці. Органи і служби, які сьогодні мають впливати на сім’ю і на дитину, щоб вона не стала на шлях скоєння правопорушення, здебільшого свою роботу спрямовують на боротьбу з наслідками. Потрібно переходити до профілактичної роботи, працювати на випередження. Дуже приємно, що сьогодні ми повертаємось обличчям до дітей, принаймні робимо до цього певні кроки. І також хотілося б, щоб до Програми правового виховання дітей було долучено і батьків, щоб охопити це питання в комплексі», — прокоментувала Аксана Філіпишина.

Директор Центру розвитку суспільства Ігор Харченко закликав представників усіх присутніх державних та громадських структур до співпраці.

Ігор Харченко

«Ми повинні формувати коаліції, до яких залучати державні органи влади, бізнесі і громадський сектор. Тільки тоді ми зможемо реалізувати ці програми так, що в суспільстві справді почнуться системні зміни. Ми беремо на себе роль координатора програми, але її впровадження залежить від злагодженої роботи багатьох структур. Ми закликаємо долучатися до нашої Програми якнайбільше небайдужих людей. Адже майбутнє наших дітей залежить від того, що ми робимо зараз», — наголосив Ігор Харченко.

Центр розвитку суспільства також розпочинає широку просвітницьку кампанію серед учнів 7-9 класів у містах України, зокрема проведе схожі круглі столи у Львові, Одесі, Харкові, Донецьку та Дніпропетровську.  До кампанію залучатимуть фахівців МВС, міських управлінь освіти та правників.

 

Бібліотеки середніх навчальних закладів буде забезпечено посібниками «Кримінальний кодекс для дітей», а вчителів шкіл — необхідними методичними рекомендаціями та програмою «Запобігання ранній злочинності» для курсу «Основи безпеки життєдіяльності дитини». Згодом просвітницька кампанія пошириться на всі регіони України. Особливу увагу буде приділено роботі з дітьми-сиротами та учнями загальноосвітніх шкіл-інтернатів.

Свою підтримку проекту також висловив представник Благодійного фонду імені Юрія Кравченка, за сприяння якого видали перший наклад «Кримінального кодексу для дітей» Марта Копилова.

Марта Копилова

«Благодійний фонд імені Юрія Кравченка й надалі буде підтримувати Програму правового виховання дітей. Сподіваємось, що в грудні ми зберемося ще ширшим колом, щоб вивести обговорення на вищий рівень і добитися хороших результатів» — зазначила Марта Копилова.

Доповіді круглого столу:

  • Юрій Павленко, Уповноважений Президента України з прав дитини — "Основні завдання діяльності центральних органів виконавчої влади щодо захисту прав дітей в конфлікті або контакті з законом, визначені Президентом України".
  • Філіпішина Аксана, Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності — "Соціальні аспекти проблеми злочинності серед дітей та жорстокого поводження з ними".
  • Олексій Лазаренко, начальник Управління кримінальної міліції у справах дітей Міністерства внутрішніх справ — "Профілактика злочинів серед неповнолітніх в контексті реформування підрозділів кримінальної міліції у справах дітей".
  • Лариса Денисенко, адвокат — Презентація дитячих журналів з прав людини : «Правобукварик» та «Абетка права».
  • Галина Палійчук, координатор Програми Центру розвитку суспільства, автор посібника — Презентація посібника «Кримінальний кодекс для дітей».
  • Андрій Діденко, Українська гельсінська спілка — Аналіз законодавства щодо запобігання катуванню та поганому поводженню відносно дітей, захисту жертв та надання їм допомоги.
  • Людмила Царик, методист вищої категорії відділу організації виховної роботи Інституту інновацій та змісту освіти — "Жорстоке поводження з дітьми - проблема держави та кожної свідомої особистості".

Більше фото можна перешлянути на сторінці Центру розвитку суспільства у Facebook.

Бюлетень Пліч-о-пліч